Toshkent politexnika muzeyiga sayohat
Bugun fan-texnika taraqqiyoti yangi-yangi marralarni zabt etmoqda. Ta’bir joiz bo‘lsa, har kuni insoniyatga yanada qulay sharoit va imkoniyat yaratilmoqda. Biroq uning ibtidosi haqida hamma ham to‘liq tasavvurga ega emas. Avtomobilsozlik sanoati bugunga qadar qanday yo‘llarni bosib o‘tgan? Bir necha asr muqaddam yaratilgan ilk mashinalar, traktorlarning ko‘rinishi qanday bo‘lgan? Ular qanday harakatlangan? Bu kabi savollarga Toshkent politexnika muzeyidan javob topasiz...
2019-yil 12-aprel kuni “Gidromelioratsiya” fakulteti “Gidrologiya (Suv omborlarida)” ta’lim yo‘nalishi 2-kurs 17-guruh talabalari va guruh murabbiyi “Gidrologiya va gidrogeologiya” kafedrasi assistenti S. Mansurov boshchiligida Toshkent Politexnika muzeyiga sayohat uyushtirildi.
Tashrif davomida transport rivojlanishi tarixi, fan va texnika, buyuk olimlar ixtirolari, “Jahon avtomobilsozlik tarixi,” “O‘zbekiston avtomobil sohasi tarixi” va boshqa ma’lumotlarga ega bo‘lishdi. Shu bilan birgalikda General Motors zavodi konveyeridan turli yillarda chiqqan ilk avtomobillarni Respublikamiz birinchi prezidenti Islom Karimovning muzeyiga qilgan sovg‘asini ko‘rishga musharraf bo‘lishdi.

Посещение Ташкентского политехнического музея
Сегодня развитие науки и техники достигли новых высот. Каждый день человечеству предоставляются еще более благоприятные условия и возможности. Однако не все имеют полное представление о его начале. Каким был путь автомобильной промышленности до сегодняшнего дня? Каким были первые тракторы и машины несколько веков назад? Как они двигались? Ответы на эти вопросы вы найдете в Ташкентском политехническом музее ...
12 апреля 2019 года студенты 2-го курса 17-й группы направления «Гидрология (водохранилища)» факультета гидромелиорации и куратор группы, ассистент кафедры гидрологии и гидрогеологии С.Мансуров посетили Ташкентский политехнический музей.
Посетив музей, они ознакомились с историей развития транспорта, наукой и техникой, изобретениями великих ученых, историей мирового автомобилестроения, историей автомобильной промышленности Узбекистана и другими. Они также увидели первые автомобили, выпущенные в разные годы с заводского конвейера General Motors, которые были подарены музею Первым Президентом Республики Узбекистана Исламом Каримовым.