Театр - маънавият ўчоғи
Муҳтарам Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан илгари сурилган 5 ташаббус бугунги кунда ёшлар ҳаётида муҳим аҳамият касб этмоқда. Жумладан, биринчи ташаббус ёшларнинг мусиқа, рассомлик, адабиёт, театр ва санъатнинг бошқа турларига қизиқишларини оширишга, истеъдодини юзага чиқаришга хизмат қилади. Бу борада институтимизда ҳам самарали ишлар амалга оширилмоқда.
Ирригация ва мелиорация кафедраси доценти Адҳам Маматалиев раҳбалигида “Сув хўжалиги ва мелиорация” йўналиши 3-курс 302-гуруҳ талабалари “Муқумий” номидаги Ўзбекистон давлат мусиқий театрига ташриф буюришди. Театрда Абдулла Қодирийнинг “Ўткан кунлар” номли асари асосида саҳналаштирилган “Отабек ва Кумушбиби” спектакли намойиш этилди. Бу спектаклни талабалар мароқ билан томоша қилишди ва катта таассуротларга эга бўлганликларини айтишди. Институтимизда ёшларнинг яхши билим олишлари, юксак маънавият эгалари бўлиб камол топишларида кенг имкониятлар яратилганлигини талабалар эътироф этишиб, бунинг учун институт ректори Умурзақов Ў.П. дан ва мазкур тадбирни қўллаб-қувватлаган Ёшлар билан ишлаш бўйича проректор Чориев Р.Қ. дан миннатдор эканликларини айтиб ўтишди.

Театр - источник духовности
Пять инициатив, выдвинутых нашим уважаемым Президентом Шавкатом Мирзиёевым, сегодня имеют огромное значение в жизни молодежи. В частности, первая инициатива способствует приобщению и повышению интереса молодежи к музыке, художественной литературе, театру и другим жанрам искусства, проявлению молодым поколением своего таланта и дарований.
Студенты 3 курса 302 группы направления образования «Водное хозяйство и мелиорация» под руководством доцента кафедры ирригации и мелиорации Адхама Маматалиева посетили Узбекский государственный музыкальный театр Мукумий. В театре был показан спектакль «Отабек ва Кумушбиби» по мотивам романа Абдулла Кадыри «Минувшие дни». Роман повествует об исторических событиях прошлого и имеет большое значение для настоящего и будущего в жизни нашего народа. Он переносит зрителей в далекие тревожные времена, на фоне которых торжествует чистая и вечная любовь Отабека и Кумуш.