Ер ва сув - илм ҳам амал талабгори
Илм ва амалнинг уйғунлиги ҳар қандай соҳада улкан ютуқ ва самарадорликни таъминлаши аниқ. Худди шу мақсадда тупроқ билан ишлай билиш, ер билан сирлаша олиш ҳам катта малака ва билимни талаб этади. Ана шу маънода 2018 йил 25 декабр куни ТИКХММИ доценти Б. Матяқубов ва доц. в. б. К. Камиловлар, Ўзбекистон Республикаси Сув хўжалиги вазирлиги ва Швейцария ривожлантириш ва ҳамкорлик агентлиги томонидан ташкил қилинган «Ўзбекистонда сув ресурсларини бошқариш миллий лойиҳаси» доирасида Сирдарё вилоятида 2019 йил ҳосили учун суғориладиган ерларни шўр ювишга тайёрлаш, шўрини ювиш ва ерларни мелиоратив барқарорлигини таъминлаш тадбирларининг бажарилиши бўйича Республика кўргазмали семинарида маъруза билан қатнашишди.
Кўргазмали семинарда 100дан ортиқ мутахассислар қатнашишди, жумладан Сув хўжалиги вазирлиги ходимлари, Республикадаги ИТХБ ва Мелиоратив экспедиция бошлиқлари, коллеж директорлари, илмий текшириш институтлари ва ТИҚХММИ профессор-ўқитувчилари ҳамда Сирдарё вилоятидаги Сув истеъмолчилари уюшмаси мутахассислари иштирок этишди. Кўргазмали семинар юқори савияда дала шароитида савол-жавобларга бой руҳда ўтказилди.

Земля и вода требуют научного и практического подхода
Взаимосвязь науки и практики могут обеспечить огромный успех и эффективность в любой области. Для этой цели умение работать с почвой и познание земных секретов требует большого опыта и знаний. 25 декабря 2018 года доцент ТИИИМСХ Матякубов Б. и и.о.доцента Камилов К. приняли участие в Республиканском показательном семинаре, организованном Министерством водного хозяйства Республики Узбекистан и Швейцарским агентством по развитию и сотрудничеству в рамках «Национального водохозяйственного проекта в Узбекистане» по подготовке орошаемых земель к урожаю 2019 года в Сырдарьинской области.
В показательном семинаре приняли участие более 100 специалистов, в том числе сотрудники Министерства водного хозяйства, руководители ИТЦ и Мелиоративной экспедиции Республики Узбекистан, директора колледжей, научно-исследовательских институтов и профессорско-преподавательский состав ТИИИМСХ, а также специалисты Ассоциации водопользователей Сырдарьинской области. Данный семинар был проведен на высоком уровне и был богат вопросами и ответами.