Дунёвийлик даҳрийликми?
“Гидромелиорация” факультетининг “Гидравлика ва гидроинформатика” кафедраси профессор -ўқитувчилари Тошкент шаҳри, Мирзо Улуғбек тумани, “Оққўрғон” МФЙ нинг фаоллари билан жорий йилнинг 24 декабрь куни “Дунёвийлик - даҳрийлик эмас” мавзусида давра суҳбати ташкил этди.
Давра суҳбатини маҳалла раиси Маҳмуд Абдуллаев очиб, иштирокчиларни ўтказилаётган маънавий - маърифий учрашув “Оққўрғон” маҳалласидаги ижтимоий - маънавий муҳитни янада соғломлаштиришга қаратилганлигини айтиб ўтди. Давра суҳбатини кафедра доценти Қудратилло Рахимов давом эттириб илмлар диний ва дунёвий илмларга ажратилади, диний билимлар деганда қуръон, ҳадис ва бошқа диний манбааларда келтирилган маълумотларни, дунёвий илм деганда эса мактаб, коллеж, институт ва бошқа таълим муассасаларида ўтиладиган фанлар назарда тутилади, аслида бу икки илмнинг биргаликда олингани тўғридир.
Биз дунёвий билим деб айтаётган билимлар, аслида инсоннинг иймонини қувватлаб, эътиқодини мустаҳкам қилиши ҳақида гапирди. Ўз фикрларини бир қанча олим ва мутафаккирларимиз, ҳусусан, ҳозирги бизнинг давримизда яшаб ижод қилган машхур олимлардан шайх Муҳаммад Содиқ Муҳаммад Юсуф хазратларининг ва профессор Латипов Қудрат Шариповичларнинг ибратли ҳаёт йўлларидан ва ёзиб қолдирган асарларидан мисоллар келтирди. Давра суҳбати йиғилганлар ўртасида қизғин ва мунозарали бўлиб ўтди. Бундай суҳбатларни кўпроқ ўтказиш маҳалла фаоллари томонидан таъкидланди.

Еще один шаг к духовности
24 декабря текущего года профессорско-преподавательский состав кафедры «Гидравлики и гидроинформатики» факультета «Гидромелиорации» совместно с активистами махалли «Оккургон» Мирзо-Улугбекского района города Ташкента организовали круглый стол на тему: «Еще один шаг к духовности».
Председатель махалли Махмуд Абдуллаев, открыв круглый стол, отметил, что духовно-просветительская встреча направлена на дальнейшее улучшение социальной и духовной среды в махалле «Оккургон». Доцент кафедры Рахимов Кудратилло рассказал о том, что науки делятся на религиозные и светские науки. Светский подход к жизни означает, что мир надо принимать таким, как он есть, согласно своим ощущениям, не рассчитывая на какие-то высшие силы, судьбу, жизнь после смерти. Светский подход – это реальный подход. Религиозный подход основан на вере в высшую силу, сотворившую мир и поставившую нам условия, которые мы обязаны выполнять. Если мы выполним все пожелания высшей силы, то заслужим награду, если же не выполним, то будем наказаны. Религиозный человек учитывает существование высшей силы, высшего замысла, программы, цели творения. Таким образом, центром творения уже является не человек, а высшая сила.
Были приведены примеры из духовно-просветительских произведений Шейха Мухаммада Садыка Мухаммада Юсуфа. Он был выдающимся ученым, известным муфассиром, мухаддисом, факихом и муршидом, а также великим деятелем и одним из крупнейших исламских богословов своего времени. Также были приведены примеры из произведений, жизни и творчества профессора Латипова Кудрата Шариповича. Было отмечено активное участие махаллинских активистов в таких мероприятиях.