Музей – мозий ва мангулик муҳри
Ўзбекистон Республикаси Қуролли кучлар давлат музейи 1965 йилда ташкил топган. Музей экспозицияси Қуролли Кучлар тарихи, Марказий Осиё халқлари ҳарбий санъати, шу билан бирга Ўзбекистон Республикаси Қуролли кучлари ривожланишининг ҳозирги даврини акс эттиради. Шунингдек музейда буюк саркарда Амир Темурга бағишланган алоҳида "Темурийлар даври ҳарбий санъати" экспозицияси ҳам мавжуд. Бу ерда ҳарбий юришлар хариталари, аскарлар сафланишининг схемалари, қурол-аслаҳалар, нишонлар ва Темурийлар даврининг бошқа экспонатлари ўрин олган. Ўзбекистон халқининг иккинчи Жаҳон урушида иштирокига бағишланган экспозиция ҳам мавжуд. "Мустақил Ўзбекистонни қўриқлаш" экспозициясида қўшин турлари, ҳарбийлар ҳаёти, уларнинг жанговар ва ҳарбий-сиёсий тайёргарлиги ҳақида маълумотлар олиш мумкин.
Бугун 2018 йил 12 январь куни институтимиз “Гидромелиорация” факультети Сув хўжалиги ва мелиорация таълим йўналиши 104-гуруҳ талабалари гуруҳ мурабийи, “Тупроқшунослик ва деҳқончилик” кафедраси доценти Буриев Салимжон бошчилигида Қуролли кучлар давлат музейига ташриф буюришди. Талабалар музейнинг 3-қаватида Ўзбекистон ҳудудида кўп асрлар давомида ҳарбий соҳанинг ривожланиш тарихи билан танишдилар. Музейнинг 2-қаватида эса Ўзбекистон ҳарбийларининг мустақиллик йилларида шаклланиш босқичлари ўз аксини топган. Гуруҳ талабалари Ўзбекистон ҳарбийларининг мустақиллик йилларида кўрсатган жасорат намуналари билан танишишди. Талабалар музейга ташрифдан катта таассуротлар билан қайтишди.

Музей – печать прошлого и вечности
Государственный музей Вооруженных Сил Республики Узбекистан был основан в 1965 году. Экспозиция музея отражает историю Вооруженных Сил, военное искусство народов Центральной Азии, а также этапы становления и современный период развития Вооруженных Сил Республики Узбекистан. Экспозиция «Военное искусство эпохи Темуридов» посвящена военному искусству выдающегося государственного деятеля и полководца Амира Темура и его эпохи. В экспозиции - карты военных походов, схемы построения войск, предметы экипировки, оружие, знамена и другие экспонаты эпохи Тимуридов. Есть также экспозиция, посвященная участию народа Узбекистана во Второй мировой войне. Экспозиция «На страже независимого Узбекистана» знакомит с материалами, рассказывающими о видах и родах войск, о жизни военнослужащих, их боевой и военно-политической подготовке.
12 января 2019 года студенты 104-группы направления «Водного хозяйства и мелиорации» факультета «Гидромелиорации» под руководством куратора группы доцента кафедры «Почвоведения и земледелия» Буриева Салимжана посетили Государственный музей Вооруженных сил Республики Узбекистан. На третьем этаже музея студенты ознакомились с многовековой историей военной промышленности на территории Узбекистана. На втором этаже музея - с этапами становления Вооруженных Сил в годы независимости. Студенты также ознакомились с образцами мужества узбекских военнослужащих за годы независимости. Посещение музея оставило у студентов огромное впечатление.